burger@saska.co.za | Tel: 012 804 1885 | Cell No: 083 239 4919 | Fax: 0866 933 207

SASKA LINEAGE

Karate

Gichin Funakoshi

Karate

Yoshitaka Funakoshi

Karate

Taiji Kase

Karate

Koos Burger


 
 
  SOUTH AFRICAN
   SHOTOKAN KARATE  
 ACADEMY

 
 
 

WHAT CAN SASKA OFFER THE KARATEKA?


• Training in tradional SHOTOKAN Karate
• Building of character in the karateka
• Access to local and international competitions of SASKA and WUKF(World Union of Karate-Do Federation)
• Various Gashukus at the coast or in the mountains
• Periodic training for instructors and senior karateka as well as training for match referees and table officials

facebook


SASKA KARATE AWARDS


GRADE NAME YEAR CLUB
8th DAN Koos Burger 2009 Griffins - Silverton en Skuilkrans
6th DAN Adriaan Jansen van Vuuren(snr) 2014 USA - Sacramento
6th DAN Alta Venter 2009 Kamae - Wierdapark
6th DAN Gary Grapentin 2016 East Cape Shotokan-Ryu
6th DAN Kenny Tawse 2010 Kase-Ha
6th DAN Laurent Gaston Bellegrarde 2014 Cobras - Brackenhurst
5th DAN Gerrit Zaayman 2017 Dallas Texas USA
5th DAN Roeloff Otto 2001 High Noon Tigers - Grootvlei en Rayton
5th DAN Francois van Aswegen 2011 Kaimoku - GHS, Booysens, Tuinrand
5th DAN Hercules Jansen van Vuuren 2015 Rising Sun - Kemptonpark
5th DAN Johan de Wet 2013 Griffins - Silverton en Skuilkrans
5th DAN Nicholas Gaston Bellegarde 2015 Cobras - Brackenhurst - Dinwiddie
5th DAN Paul Fourie 2015 Helderberg - Somerset-oos
5th DAN Rocky Lamastra 2015 P.E North - P.E.
4th DAN Albertus Swanepoel 2014 Somerset East
4th DAN Anne-Marie Post 2006 Griffins - Skuilkrans
4th DAN Callie v d Merwe 2014 Griffins - Silverton en Skuilkrans
4th DAN Freddie Buys 2004 Sasolburg
4th DAN Hennie Havenga 2006 Sasol
4th DAN Ilze vd Merwe 2016 Helderberg
4th DAN Kenneth Webber 2008 Webbers - Rustenburg
4th DAN Mzwandile Matebese 2017 Joza
4th DAN Norberto Ulay 2014 King Karate Club - King William’s Town
4th DAN Paul da Silva 2015 Cobras - Brackenhurst
4th DAN Randolph Subryan 2017 USA - Sacramento
4th DAN Tommie Adlam 2015 Tom's Dojo - East London
4th DAN Werner Schnetler 2017 Luiperds Karate Klub - Bronkhorstspruit
4th DAN Wessel van der Merwe 2016 Griffins - Skuilkrans en Silverton
4th DAN Whitney Subryan 2017 USA - Sacramento
3rd DAN Andrea Kolkenbeck-Ruh 2014 Cobras - Brackenhurst
3rd DAN Bjorn Leistner 2011 Cobras (Brackenhurst)
3rd DAN Clyde Aslett 2010 Rising Sun Dojo - Kempton Park
3rd DAN Christina E Smith 2011 Griffins - Silverton en Skuilkrans
3rd DAN Graham Chamberlain 2008 Griffins - Silverton en Skuilkrans
3rd DAN Jacques Badenhorst 2013 Rising Sun - Kemptonpark
3rd DAN Johann Pace 2008 Kamae - Wierdapark
3rd DAN Leandro da Silva 2010 Cobras - Brackenhurst
3rd DAN Leon van Achtenbergh 2009 East Cape Shotokan-Ryu
3rd DAN Leo Christoff 2010 Rising Sun - Kemptonpark
3rd DAN Maureen De Jager 2016 East Cape Shotokan-Ryu
3rd DAN Paul Charnow 2017 USA - Sacramento
3rd DAN Saul Motswaedi 2007 Silverkrans - Rustenburg
3rd DAN Travis Dell 2013 Western Suburbs - P.E
3rd DAN Trevor van Eyk 2013 East Cape Shotokan-RyuZwel
3rd DAN Zwelakhe Elvis Sinam 2013 East Cape Shotokan-Ryu
2nd DAN Alan Kirkaldy 2012 East Cape Shotokan-Ryu
2nd DAN Alexander J.H. Nelson 2016 USA - Sacramento
2nd DAN Adriaan Jansen van Vuuren(jnr) 2011 USA - Sacramento
2nd DAN Alexandra Holland 2012 East Cape Shotokan-Ryu
2nd DAN Andrew Scholtz 2015 Eastern Cape
2nd DAN Carel J.L. Adlam 2013 Kaimoku
2nd DAN Claire Deeny 2008 Cobras - Brackenhurst
2nd DAN Chris Giliomee 2012 Griffins
2nd DAN Christiaan Kern 2012 Kaimoku
2nd DAN Danillo van Eck 2006 Western Suburbs - P.E
2nd DAN Darren Driesel 2014 Kase-Ha
2nd DAN Dean Swart 2010 Kaimoku GHS,Booysens,Saamspan
2nd DAN Gareth Huntingford 2011 Webbers-Rustenburg
2nd DAN Gawie Reyneke 2014 Griffins Karate Club
2nd DAN Hennie Badenhorst 2016 Helderberg
2nd DAN Indiana Jones 2014 Helderberg Dojo
2nd DAN Jaco Olivier 2010 Kamae - Wierdapark
2nd DAN Jaco Pretorius 2009 Kamae - Wierdapark
2nd DAN Jarcques Muller 2017 Helderberg - Somerset-oos
2nd DAN Jean van Zyl 2006 Western Suburbs - P.E
2nd DAN Kayleigh Chamberlain 2016 Western Suburbs
2nd DAN Kelvin Samuel 2003 Port-Alfred
2nd DAN Ken Basson 2014 Rising Sun Dojo
2nd DAN Louis Snyman 1998 Griffins- Silverton en Skuilkrans
2nd DAN Mami Endo 2015 USA - Sacramento
2nd DAN Maritza Jansen van Vuuren 2010 Rising Sun - Kemptonpark
2nd DAN Nancy Charnow 2016 USA - Sacramento
2nd DAN Nicholas Koutsouvelis 2013 Western Suburbs - P.E
2nd DAN Riaan Alting-Mees(snr) 2016 Rising Sun - Kemptonpark
2nd DAN Rienie van Anraad 2014 Griffins Karate Club
2nd DAN Tanya Poole 2013 East Cape Shotokan-Ryu
2 nd DAN T J Frates 2015 Griffins - Skuilkrans
2nd DAN Todd Richards 2017 USA Sacramento
2nd DAN Vincent Aidnik 2009 USA - Sacramento
2nd DAN Wilnes Gooosen 2010 Kaimoku - GHS
2nd DAN Xolani Mahala 2013 East Cape Shotokan-Ryu
2nd DAN Zita Gouveia 2015 Cobras - Brackenhurst
1st DAN Alicia Van Zyl 2008 Western Suburbs - P.E
1st DAN Ane Kuun 2016 Helderberg
1st DAN Anthoni du Preez 2011 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Ashlee Charnow 2016 USA - Sacramento
1st DAN Ashton Court 2015 ECSR Port Alfred
1st DAN Barney v.d. Schyff 2009 Kamae
1st DAN Barry Naude 2011 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Benedetto Savides 2015 Griffins Dojo
1st DAN Bilaal Maluleke 2015 Luiperds Dojo
1st DAN Bianca Webb 2014 PE North
1st DAN Bonani Kutsi 2015 Joza Karate Club Grahamstown
1st DAN Brandon Koutsouvelis 2014 Western Suburbs PE
1st DAN Brent Smith 2016 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Bruno Menin 2002 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Callum Forrester 2016 Helderberg
1st DAN Cameron Plaatjies 2009 Eastern Cape
1st DAN Charl Spies 2012 Kamae
1st DAN Chrizelda Kern 2013 Griffins - Skuilkrans
1st DAN Conrad Lloyd 2014 Rising Sun Karate Dojo
1st DAN Dane Webb 2014 PE Noord
1st DAN David Maree 2012 Griffins
1st DAN David Whittle 2009 Eastern Cape
1st DAN Deric Warren 2014 Bracken Cobras Karate Club
1st DAN Detlen Havemann 2012 Griffins - Silverton
1st DAN DeWet Laufs 2011 Western Suburbs - P.E
1st DAN DJ van der Merwe 2014 Western Suburbs
1st DAN Eric Dragland 2010 USA - Sacramento
1st DAN Erika SwanepoeL 2013 Somerset Easto
1st DAN Francois du Plessis 2012 Griffins
1st DAN Gary Bull 2004 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Hannah Kruger 2017 Helderberg Dojo
1st DAN Hercules J v Vuuren (Jnr) 2011 Rising Sun Dojo - Kemptonpark
1st DAN Jaco Swart 2014 Somerset East
1st DAN Jean van Zyl 2006 Western Suburbs - P.E
1st DAN Jeandre Blignaut 2009 Eastern Cape
1st DAN Jean-Pierre Jamieson 2011 Western Suburbs - P.E
1st DAN Johan Bronkhorst 2000 Kaimo- GHS Booysens, Tuinrand
1st DAN Johan Slabbert 2012 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Jonathan Mathlako 2017 Luiperds
1st DAN Joseph Vitealingum 2014 Somerset East
1st DAN Joshua Lovemore 2014 Bergsig Academy
1st DAN Kagiso Morerwa 2016 Griffins Dojo
1st DAN Kathy Ord 2011 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Kevin Aitchison 2014 Eastern Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Konrad Schaffner 2012 Griffins
1st DAN Kylie Loots 2015 Kamae Dojo
1st DAN Linda Wood 2016 Cobras Dojo
1st DAN Linolonwabo Mkana 2016 Joza
1st DAN Lisa Schnetler 2016 Luiperds - Bronkhorstspruit
1st DAN Lonwabo Sandi 2017 Joza
1st DAN Lourens Potgieter 2010 Griffins
1st DAN Loutjie Meyer 2009 Griffins
1st DAN Luke Maré 2017 Helderberg Dojo
1st DAN Lutho Singata 2016 Rhodes University Shotokan
1st DAN Marais Visagie 2012 Kamae
1st DAN Maralize Howard 2016 Cobras Dojo
1st DAN Marinus Goosen 2011 Kaimoku
1st DAN Mel Ackerman 2015 ECSR - Grahamstown
1st DAN Melisa Nesbitt 2013 Kamae
1st DAN Michael Britz 2010 Griffins
1st DAN Morné Buchner 2016 Cobras Dojo
1st DAN Muleki Mdambatya 2004 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Nica Shcutte 2013 Griffins - Skuilkrans en Silverton
1st DAN Nolan de Maar 2011 East Cape Shotokan-Ryu
1st DAN Pelser Hannekom 2010 Western Suburbs
1st DAN Phillip van Eck 2014 Western Suburbs
1st DAN Pieter Stroebel 2011 Kaimoku
1st DAN Piet Serekwane 2007 Silverkrans - Rustenburg
1st DAN Riaan van Wyk 2014 Somerset East
1st DAN Robert Louw 2009 Eastern Cape
1st DAN Ruan De Jager 2010 Western Suburbs
1st DAN Ruan Groenewald 2010 Kamae
1st DAN Ruan Smit 2015 Bergsig Academy
1st DAN Rui De Freitas Faria 2011 Griffins - Silverton
1st DAN Sas Swart 2014 Somerset Oos
1st DAN Sheena Wolmarans 2007 Western Suburbs - P.E
1st DAN Stephanie Goussard 2012 Griffins - Skuilkrans
1st DAN Storm Erasmus 2014 Western Suburbs
1st DAN Tanya de Villiers 2014 Kase-Ha
1st DAN Taylor Sierra Aidnik 2010 USA Sacramento
1st DAN Thanduxolo Royi 2016 Joza
1st DAN Tiaan Muller 2009 Eastern Cape
1st DAN Tinus Steyn 2011 Rising Sun Dojo - Kemptonpark
1st DAN Ulundi Jansen 2014 Kamae Karate Club
1st DAN Vincent Turrisi 2012 Bergsig Rustenburg
1st DAN Vincent van Heerden 2014 Rising Sun Karate Dojo
1st DAN Wayne Brindle 2016 Griffins Dojo
1st DAN Willem Vorster 2013 Kaimoku
SASKA - KARATE IN SOUTH AFRICA
SHODAN: 1. Kaylee Beine 2. Amy Howard 3. Vugelwa Qayiso 4. Alwyn Mashigo NIDAN: 1. Jarques Muller